Mobil Menu Mobil Menu Kapat

Karavan Tavan havalandırması ve Fan Kurulumu

Karavanda tavan havalandırması için kullandığımız Dometic Mini Heki ve Dometic FanTastic Fan kurulumu hakkında bilgiler.

Kullanılan Malzemeler

Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Merhabalar,

Karavan da en önemsediğimiz konulardan birisi de havalandırma. İşimizden dolayı Alanya’da ikamet ediyoruz bilenler bilir burada havalar 40 dereceyi nem oranı ise %80’leri geçiyor. Maalesef klima ile soğutmayı enerji sistemimiz yüzünden yapamadık. Birçok araştırma yaptık fakat dışarıdan elektrik desteği almadan uygun fiyatlı bir çözüm bulamadık. Biz de yapabileceğimizin en iyisini yapıp havalandırmaları bol tutmak istedik.

Karavan yapım videolarında gördüğümüz Fantastic Fan diye geçen Dometic marka fan almayı düşündük. Heki için aslında Minibüslerde kullanılan acil çıkış havalandırması düşündük fiyat olarak daha uygun oluyor fakat sonradan vazgeçip ikisini de dometic marka almaya karar verdik.

Türkiye’de Eltesan Mobil firması Dometic marka ürünlerin satışını yapıyormuş. Biraz araştırdıktan sonra siparişleri verip ürünleri teslim aldık.

Montajlanacak Yerlerin Açılması

Montaj için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra ilk işimiz montaj yerlerinin açılması oldu. Heki ve Fan’ın kılavuzunda yazan ölçülerde (40x40cm) açmak için önce kalem ve metre ile düzgün bir şekilde çizelim dedik. Fakat düşündüğünüz gibi tavana çıkıp dilediğiniz kısımdan çizemedik. Önce içeriden girinti çıkıntı ve ara geçiş bölmelerinin denk gelmeyecek şekilde bir köşe çizdik. İlk deliği buradan açıp kalan kısmın ölçüsünü alıp kesme işlemlerini tavandan devam ettik.

Ölçme ve çizim işlemleri bittikten sonra @tardigradevanlife desteği ile karavanımıza ilk geri dönüşü olmayan deliği açtık. Kesim sırasında boyanın kalkmaması ve kenarlara fazla zarar vermemek için kenarlara kağıt bant çektik. Aslında dekupaj ile kesecektik fakat daha sonra karar değiştirip taşlama makinesini aldık elimize.Düz kenarları taşlama makinesi ile düzgünce kesip çıkarttık.

Fan için ön tarafta yer alan düz kısıma aynı şekilde montaj yerini açtık. Banyo ölçülerini baz aldığımız için tam ortaya değil biraz kapıya doğru ölçü alıp kestik.

Montaj İşlemi

Kesme işlemi bittikten sonra, kenarları eğe kullanarak saçakları temizleyip düzelttik. Daha sonra yapıştırmak için kullanacağımız PU Mastik iyi tutsun diye kenarların düz kısımlarını zımparaladık. En son kenarların paslanmaması için antipas boya ile boyadık.

Montaj yapacağımız yer düz bir zemin olmadığı için ara boşlukları eşitlemek için tamir fitili diye Koçtaş’tan bulduğumuz fotoğrafta gördüğünüz ürünü kullandık.

Girintili bölümleri tamir fitili ile yükselttikten sonra Heki’nin yapıştıracağımız kısımlarına fotoğrafta gördüğünüz gibi önce tamir fitili geçtik daha sonra NP1 marka PU Mastik(Poliüretan Mastik) denilen dolgu malzemesi kullandık. NP1 marka olmasına gerek yok çok sık kullanılan Dayson marka mastik aynı işi görecektir. Zira bizde karavanın bir kısımda NP1 bir kısımda Dayson Marka mastik kullandık. Hemen hemen aynı ürün olmasına karşı, NP1’in donduktan sonra bize sanki hareket kabiliyeti biraz daha fazla gibi geldi.

Mastik ve fitili yapıştırdıktan sürdükten sonra Heki’yi dikkatlice yerleştirdik. Kenarları güzelce mastik ile doldurup sıvı detarjan ve su karışımı’na parmağımızı batırarak sıvadık. Daha öncede bahsettiğimiz @tardigradevanlife ‘tan öğrendiğimiz bu taktiği mastikle uğraşırken sürekli kullandık.

Dometic FanTastic Vent 2250 kurulumunu yaparken aynı işlemleri yaptık tek fark son olarak fanın kenarlarında bulunan vidaları atmak oldu. Yine oraları da güzelce mastik ile kapattık.

Karavan yapım sürecinde mevsimden dolayı yağmurdan ne kadar rahatsız olsak da böyle montaj durumlarında çok işimize yaradı. Doğrudan yağmur ile havalandırmaları test etme fırsatımız oldu. Tavan havalandırmalarında yağmurdan herhangi bir sızıntımız olmadan montajı bitirdik. Karavanın dışına, üstüne veya yanlarına yaptığınız montajlarda size tavsiyemiz elinize hortum veya kova kova su ile alıp bolca sızdırmazlık testi yapın. Yoksa kışın sızdırma yaptığında geri dönüşü olmayan sorunlarla uğraşabilirsiniz.

Bu anlattığımız işlemlerin dışında tavan havalandırmalarıyla ilgili yaptığımız diğer son işlem yalıtım bittikten sonra alt kısımlarının montajı oldu. Hekinin zaten çıkıntıları var ölçüsü tam olduğu için kılavuzdaki gibi takmamız yeterli oldu. Fan yine aynı şekilde direkt takıp vidaladık.

Karavan yapımında sonraki adımımız havalandırmamızın diğer adımı camların montajı olacak.

Bizden haberdar olmak için bizi @zencefilvanlife olarak instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Tekrar görüşmek dileği ile...