Mobil Menu Mobil Menu Kapat

Karavan Temizliği, Antipas ve Tadilat Hazırlığı

Karavanda tadilata başlamadan önce yapılması gereken karavan temizliği, antipas boyası ve söküm işleri hakkında bilgiler.

Kullanılan Malzemeler

Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Karavan Yapımı Malzemeler
Merhabalar,

Bizim araştırma sürecini ve planlamayı tamamladıktan sonra pratikte yaptığımız ilk iş, kullanılmayacak yerlerin sökülmesi ve temizlik yapılması oldu. Her yazımızda yaptığımız işlerde kullandığımız malzemeleri, hatırladığımız kadarıyla sizinle paylaşacağız. Yapım aşamasında tüm malzemeler için bütçe ayırıp satın olmak zorunda değilsiniz bazı aletleri sadece birkaç yerde kullanacaksınız ve bir daha ihtiyaç duymayacaksınız. Sahip olan arkadaşlarınızdan ödünç alarak kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Söküm işlemleri

İlk işimiz bizim aldığımız araçta bulunan ara bölme sacını sökmek oldu.

Aldığımız araç 2009 model olduğundan bazı parçaları sökme işlemi zor oldu. Paslanan açılmayan yerleri sökerken güç kullanmak zorunda kaldık sökemediğimiz yerleri taşlama makinası ile kesip söktük.

Daha sonra yanlardaki plastik yerleri söktük. Bu kısımlardan sadece arka kapının yanlarında yer alan delikli yerleri sökmedik.

Zemindeki kaplamayı söktüğümüz zaman ise sürpriz ile karşılaştık. Yan kapı fitili bozuk olduğundan, araç dışarıda bizim onu almamızı beklerken tüm yağmuru içeriye alıp yan kapının önünü komple paslandırmış.

Bazı yan taraflarda ve zeminlerde bulunan ismini bilmediğimiz bu allen vida benzeri şeyleri sökmek bizi çok uğraştırdı. Biz biraz yağlayıp bekleyip sökmeye çalıştık fakat olmadı. Yapım sürecinde destekleriyle hep yanımızda olan Tardigrade Vanlife tecrübesi ile olayı hemen çözdü. Melih sağ olsun Taşlama makinası ile vidaya yatay iki çizik attı daha sonra düz keski ve çekiç yardımı ile kolayca söktük.


Temizlik İşlemi

Söküm işlemi bittikten sonra ortalığı güzelce temizledik. Paslı yerleri temizlemek için matkap burgu tel fırçası kullandık. Bazı paslı bölgeler çürüyüp delinmiş ve birleşme yerlerinde bulunan mastikler sökülmüştü. Paslı bölgelerin hepsini temizledikten sonra tekrar temizleyip delikleri ve çürük yerleri PU mastik ile kapattık. Bu işlem için Polyester Macun da kullanabilirsiniz fakat biz mastik ile hallettik. Zaten aracın altında kalacağı için sorun olacağını düşünmedik. Mastik konusunda biz NP1 ve Dayson marka kullandık ikisi de aynı klasmanda ürünler fiyatları da hemen hemen aynı 1-2 TL oynuyor aralarında.

Mastik yaparken bir küçük kabın içerisine bulaşık deterjanı ve biraz su ekleyip kenara koyun. Mastik sıktıktan sonra elinizi batırıp kolayca sıvıyorsunuz. Bu sayede elinize yapışmıyor ve ortalığı batmıyor.

Antipas işlemi

Tüm delikleri kapattıktan sonra antipas boya ile tüm zemini boyadık. Bu aşama için Pütür uygulamayı tercih edenlerde gördük. Yaptıracak yer bulunursa tercih edilebilir tabi ama biz polisan gri antipas boya alıp güzelce boyadık temizlik ve antipas uygulamasını bitirdik.

Karavan yapımında sonraki adımımız tavan havalandırması olacak. Diğer yazımızda tavan havalandırması için hangi ürünleri tercih ettik, nasıl temin ettik ve montajları nasıl gerçekleştirdik bunlardan bahsedeceğiz.

Bizden haberdar olmak için bizi @zencefilvanlife olarak instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Tekrar görüşmek dileği ile...